NETRADIČNÉ
OZNAMY
GALÉRIA
KURZY
VÝSTAVY
KONTAKTY
PATCHWORK
BYTOVÉ DOPLNKY
PATCHWORK

Z HISTÓRIE PATCHWORKU

Prvé patchworky vznikli pred viac ako 3000 rokmi v Egypte. Táto technika ručnej práce sa potom rozšírila do Číny a Japonska

V 11. storočí nápad zošívania kúskov látky uplatnili križiaci na svoje zástavy a stany a preniesli ho až do Anglicka.

V 16. a 17. storočí sa začali využívať v nevykurovaných príbytkoch ako závesy, a prikrývky. S odchodom prvých európskych vysťahovalcov do Ameriky sa quilty dostali do nového sveta, kde ich povýšili na ľudové umenie. Veľmi známe sú prešívané prikrývky sekty amiš. V 18. storočí ušli z Nemecka pred prenasledovaním do Ameriky. Vyznávajú čisté a jednoduché línie. Ich prikrývky sú dodnes predmetom obchodovania ako s cennými umeleckými výtvormi.

Technika patchwork je vlastne zošívanie kúskov látky. Zhotovujú sa ňou prikrývky, deky, vankúše, závesy, odevy, tašky, prestierania a pod. Skladá sa s troch vrstiev. Prešívanie je dôležité, aby sa jednotlivé vrstvy pri používaní a praní neposúvali.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V súčasnosti je ich využitie oveľa širšie. Na pohovke pri kozube, na sedacej súprave, v byte či na chalupe, pre detičky či dospelých, zásteny a vankúše. V lete vymeníte periny za ľahké, pracie prikrývky. Vianočný stôl skrášli obrus a prestierania s krásnym hviezdnym motívom.

Patchwork je dnes samostatným umeleckým odborom. Vymýšľajú sa nové vzory. Individuálnej tvorivosti sa nekladú medze. K dispozícii je veľký výber látok, farieb a vzorov.

Trocha tvorivosti, veľká dávka trpezlivosti a odvahu uplatniť farebnosť a prikrývka je hotová.

Hotový výtvor zohreje nielen telo, ale aj dušu.


rozlíšenie: 800x600
autor: ibis
Orient